Dahua HAC T1A21P U IL A 2MP Smart Dual Light HDCVI Eyeball CC Camera in Bangladesh
Dahua HAC T1A21P U IL A 2MP Smart Dual Light HDCVI Eyeball CC Camera
SKU: 260402005328
Brand : Dahua
Warranty : 3 Days
৳ 1650.04
Add to Wishlist
Category: Security System
Share:
Description of Dahua HAC T1A21P U IL A 2MP Smart Dual Light HDCVI Eyeball CC Camera
The Dahua HAC-T1A21P-U-IL-A 2MP Smart Dual Light HDCVI Eyeball CC Camera is a compact yet powerful surveillance solution designed for reliable indoor monitoring. Delivering Full HD 1080p resolution with a 2.8mm fixed lens, this Dahua Eyeball CC Camera ensures clear video quality for homes, offices, and retail spaces. Equipped with Smart Dual Light technology, it provides intelligent night vision with both IR and warm light illumination up to 25 meters, automatically switching modes for full‑color imaging when motion is detected. With a built‑in microphone for audio recording, multi‑format support (CVI/CVBS/AHD/TVI), and flexible installation options, the Dahua HAC-T1A21P-U-IL-A offers dependable performance, easy integration, and enhanced security at an affordable price point.
Camera
Image Sensor
2 MP CMOS
Max. Resolution
1920 (H) × 1080 (V)
Scanning System
Progressive
Electronic Shutter Speed
PAL: 1/25 s–1/100,000 s;
NTSC: 1/30 s–1/100,000 s
Min. Illumination
0.02 lux@F2.0 (Color, 30 IRE);
0.002 lux@F2.0 (B/W, 30 IRE);
0 lux (Illuminator on)
S/N Ratio
>65 dB
Illumination Distance
IR: 25 m (82.02 ft);
Warm light: 20 m (65.62 ft)
Illuminator On/Off Control
Auto;Manual
Illuminator Number
2 (Warm light);2 (IR light)
Angle Adjustment
Pan: 0°–360°
Tilt: 0°–78°
Rotation: 0°–360°
Lens
Lens Type
Fixed-focal
Lens Mount
M12
Focal Length
2.8 mm;3.6 mm
Max. Aperture
F2.0
Field of View
2.8 mm: H: 100°; V: 54°; D: 117°
3.6 mm: H: 80°; V: 43°; D: 94°
Iris Control
Fixed
Close Focus Distance
2.8 mm: 0.5 m (1.64 ft)
3.6 mm: 0.8 m (2.62 ft)
DORI Distance
Lens
Detect
Observe
Recognize
Identify
2.8 mm
44.7 m
(146.65 ft)
17.9 m
(58.73 ft)
8.9 m
4.5 m
3.6 mm
55.0 m
22.0 m
11.0 m
5.5 m
Video
Video Frame Rate
CVI:
PAL: 1080p@25 fps
NTSC: 1080p@30 fps
AHD:
PAL: 1080p@25 fps
NTSC: 1080p@30 fps
TVI:
CVBS:
PAL: 960H
NTSC: 960H
Resolution
1080p (1920 × 1080); 960H (960 × 576/960 × 480)
Day/Night
Auto(ICR)/Color/B/W
BLC
BLC; HLC; DWDR
WDR
DWDR
White Balance
Auto;Area white balance
Gain Control
Auto;Manual
Noise Reduction
2D NR
Illumination Mode
Smart IR&WL; WL Mode; IR Mode
Mirror
Yes
Privacy Masking
Off/On (8 areas, rectangle)
Certification
Certifications
CE-LVD: EN 62368-1;
CE-EMC: EN 55032; EN 55035
Port
Video Output
Video output choices of CVI/TVI/AHD/CVBS by one BNC port
Audio Input
One channel built-in Mic
Power
Power Supply
12 VDC ± 30%
Power Consumption
Max 2.1 W (12 VDC, LED on)
Environment
Operating Temperature
–40 °C to +60 °C (–40 °F to +140 °F)
Operating Humidity
<95% (RH), non-condensing
Storage Temperature
Storage Humidity
<95% (RH), non-condensing
Anti-corrosion Level
Basic Protection
Structure
Casing Material
Plastic
Product Dimensions
Φ85.0 mm × 77.1 mm (Φ3.35" × 3.04")
Net Weight
0.11 kg (0.24 lb)
Gross Weight
0.12 kg (0.26 lb)
Installation
Wall mount; ceiling mount
Documents:
Click Here
Ratings & Reviews of Dahua HAC T1A21P U IL A 2MP Smart Dual Light HDCVI Eyeball CC Camera
Out of 5
0 Ratings and 0 Reviews
5 star
0.00%
4 star
0.00%
3 star
0.00%
2 star
0.00%
1 star
0.00%